[Ügyefeleinknek] | Magyar | English

Londoni elemzők javítják közép-európai növekedési előrejelzésüket

Feltöltve: 2014. 04. 17

Az elmúlt időszak "meglepően robusztus" aktivitási mutatói alapján jelentősen javították közép-európai növekedési előrejelzésüket az egyik legnagyobb pénzügyi szolgáltató csoport londoni elemzői. A JP Morgan szakemberei az első negyedéves magyar GDP-előrejelzést 0,8 százalékponttal emelték, az éves prognózist pedig 2,1 százalékról 2,4 százalékra.


A JP Morgan londoni befektetési részlegének közgazdászai pénteken ismertetett, felülvizsgált prognózisukban közölték, hogy a magyar, a cseh, a lengyel és a román gazdaság együttes idei első negyedévi növekedésére adott, szezonális kiigazítással számolt, éves szintre vetített becslésüket 1,5 százalékról 2,5 százalékra emelték.

A cég a térségi átlagon belül a legnagyobb mértékben a magyar és a cseh előrejelzéseit javította. Az általa használt számítási modell alapján Magyarországon a JP Morgan az eddigi 2,0 százalék helyett 2,8 százalékos GDP-növekedést vár az idei első negyedre. Csehországban a cég eddig 0,2 százalékos visszaeséssel számolt 2014 első három hónapjában, most viszont már 2,0 százalékos bővülést valószínűsít.

Az ugyanígy számított idei első negyedévi GDP-növekedés Lengyelországban 3,0 százalék helyett 3,5 százalék, Romániában zéró helyett 0,4 százalék lesz a ház új prognózisa szerint.

A magyar gazdaság idei egész évi növekedésére adott előrejelzését a JP Morgan 2,1 százalékról 2,4 százalékra javította. Csehországban a cég az eddig várt 2,3 százalék helyett 2,8 százalékos, Lengyelországban 2,8 százalék helyett 3,0 százalékos GDP-növekedést valószínűsít 2014 egészére. Romániában a ház londoni elemzői változatlanul 3,2 százalékos növekedéssel számolnak az idén.

A prognózis javításához fűzött indoklásukban a JP Morgan közgazdászai kiemelték, hogy Közép-Európa gazdaságai "erőteljes aktivitással" kezdték 2014-et. A cég elemzőit különösen a kiskereskedelmi forgalom lepte meg, de a négy gazdaság építőiparának és feldolgozószektorának teljesítménye is meghaladta várakozásukat.

A ház szerint ezekben az országokban egyre több jele van a fogyasztói derűlátásnak, és ez alátámasztja a cég azon véleményét, hogy az erőteljes exportteljesítmény mellett most már fokozatosan élénkül a hazai kereslet is e gazdaságokban - áll a JP Morgan pénteki londoni elemzésében.

Ugyanezt állapították meg pénteki térségi helyzetértékelésükben a Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemzőrészlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) közgazdászai. A ház szerint a négy közép-európai EU-gazdaságban "láthatóan felgyorsult" a GDP-növekedés a legutóbbi két negyedévben, és ebben az exportrendelések bővülése mellett a hazai kereslet erősödésének hatása is látszik.

A cég szerint ez nem csupán "az események szerencsés fordulata": többéves kilábalási folyamat kezdetéről van szó, amely a 2008-2013 között lezajlott pénzügyimérleg-kiigazítások és a történelmi mélypontokon járó kamatok előnyös hatásaira épül, valamint arra, hogy a magyar, a lengyel, a cseh és a román gazdaság még mindig vonzó a közvetlen külföldi befektetések számára.

A Bank of America-Merrill Lynch londoni elemzői az idei évre 2,6, 2015-ben 3,0 százalékos GDP-növekedést várnak a magyar gazdaságban. A ház Lengyelországban az idén 2,8, jövőre 3,8 százalékos, Csehországban 2,3, illetve 2,6, Romániában 2,8, illetve 3,3 százalékos növekedést valószínűsít 2014-ben és 2015-ben.

Az utóbbi időszakban más nagy londoni házak is javították a közép-európai EU-gazdaságokra, köztük Magyarországra adott prognózisaikat, bár vannak olyan citybeli vélemények, hogy a magyar gazdaság növekedése a választások előtti serkentő intézkedések hatásának múltával jövőre valamelyest lassulhat.

A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzőstábja a minap közölte, hogy Magyarországon az idén 2,4 százalékos, jövőre 2 százalékos gazdasági növekedést vár az eddigi prognózisában szereplő 2,2, illetve 1,9 százalék helyett.

A ház az idei és jövő évi lengyel növekedésre adott előrejelzését 3,5, illetve 4,2 százalékra javította az eddig várt 3,2 és 3,6 százalékról. A Morgan Stanley elemzői Csehországban az idén 2,1 százalékos, 2015-ben 2,6 százalékos GDP-növekedéssel számolnak a korábbi prognózisukban valószínűsített 1,7, illetve 2,5 százalék helyett.

A cég elemzői a felülvizsgálat okai között kiemelték, hogy a három gazdaság tavalyi negyedik negyedévi GDP-adataiban már látszik a növekedési modell elmozdulása a nettó exportról az egyre kiegyensúlyozottabb összetétel felé.

Az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics közgazdászainak legújabb átfogó negyedéves prognózisa szerint Magyarországon az idén 2,5 százalékos GDP-növekedés várható. A cég ugyanakkor azzal számol, hogy a választások előtti gazdaságélénkítő lépések az idei második félévtől kifutnak, és a költségvetési politikát szigorítani kell majd. Emiatt a Capital Economics - a Morgan Stanley előrejelzéséhez hasonlóan - 2015-re 2,0 százalékos növekedést valószínűsít a magyar gazdaságban.

forrás: MTI 




Weboldalfejlesztés: SimiSoma